Blog Fotowoltaika-4sun Nasze realizacje Partner strategiczny

0

Twój koszyk jest pusty.

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym częściej możemy się spotkać z suchością powietrza. I w tym momencie na pomoc przychodzi nawilżacz powietrza, dzięki któremu możemy zwiększyć wilgotność w swoim domu lub konkretnym pomieszczeniu. Co zyskujemy dzięki nawilżaczowi powietrza? Czym się kierować przy jego wyborze?

Odpowiednia wilgotność powietrza – dlaczego jest tak ważna?

Nawilżacze powietrza działają różnie, w zależności od modelu. Najczęściej jednak, produkują one parę wodną dzięki której wilgotność jest większa – nawet w momencie grzania kaloryferów.

Z powodu często włączonego kaloryfera w trakcie sezonu grzewczego, suchość powietrza w naszych domach jest nieunikniona. Do tego dochodzi fakt, że często zapominamy o wietrzeniu pomieszczeń, a wilgotność na zewnątrz nie jest wysoka. 

Przy takim stanie rzeczy oraz częstym przebywaniu w takich warunkach, nietrudno jest nabawić się jakiejś choroby, m.in. kaszlu, kataru czy problemów ze snem i koncentracją. Może to wpływać także na objawy alergiczne.

Jakie są zalety stosowania nawilżacza powietrza? 

Zalet nawilżacza powietrza jest naprawdę wiele. Największą korzyścią tego urządzenia wydaje się być jednak poprawa komfortu snu oraz lepsze funkcjonowanie każdego dnia. Jego stosowanie zalecane jest dla osób m.in z częstym kaszlem, suchą skórą, podrażnionymi oczami oraz alergią. 

Oprócz zdrowotnych korzyści, nawilżacze powietrza są także pomocne dla domu. Skorzystają na tym na pewno rośliny, które mogą dzięki temu odżyć, ale także odpowiednia wilgotność powietrza sprzyja kondycji tapet ściennych.

Rodzaje nawilżaczy

Wysokiej jakości nawilżacze powietrza są kluczem do zdrowia. Niepokojący kaszel lub katar często spowodowane są zbyt suchym powietrzem w mieszkaniu. Na rynku istnieją trzy rodzaje nawilżaczy powietrza ultradźwiękowe, ewaporacyjne oraz parowe. 

Nawilżacz ultradźwiękowy

Pierwszy z nich jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Rozbija on cząsteczki wody, które kolejno przekształcają się w mikroskopijną mgiełkę. Jedną z zalet nawilżaczy ultradźwiękowych jest naturalna i zdrowa metoda nawilżania, a także niskie ryzyko zbytniego nawilżenia powietrza. Nawilżacze te gwarantują idealny poziom wilgotności w mieszkaniu, a przy tym zużywają niskie ilości energii elektrycznej. Wadą tego sprzętu są filtry, które należy wymieniać regularnie co 2-3 miesiące.

Nawilżacz ewaporacyjny

Proces nawilżania powietrza przez nawilżacze ewaporacyjne polega na naturalnym procesie odparowywania wody. Wyposażone są one w specjalne maty ewaporacyjne gwarantujące oczyszczenie powietrza z drobinek kurzu i brudu. Ewaporacja jest metodą najbardziej naturalną i zdrową. Jest to największa zaleta tego typu nawilżaczy. Dodatkowym atutem, podobnie jak w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych jest niskie ryzyko przewilżenia powietrza. W przypadku gdy w pomieszczeniu wilgotność powietrza osiąga poziom 60% wydajność nawilżania zostaje znacznie ograniczona. 

Nawilżacz parowy

Trzecim rodzajem nawilżaczy są nawilżacze parowe. Najczęściej wybierane przez konsumentów ze względu na swoją wydajność oraz oszczędność w eksploatacji. Niewątpliwie największa zaletą nawilżaczy parowych jest ich niska cena. Wysoka temperatura w urządzeniu, która jest konieczna do wyprodukowania pary daje gwarancję usunięcia wszelkich bakterii, które mogą gromadzić się w zbiorniku z wodą. 

O czym pamiętać przy wyborze nawilżacza?

Wybór nawilżacza powietrza jest w większości przypadków indywidualnym wyborem. Spadek wilgotności powietrza odczuwają wszyscy domownicy i nie tylko. Warto jednak zaznaczyć, że nawilżacze nie poprawią znacząco jakości powietrza. Należy użytkować produkt według zaleceń producenta, ponieważ nawilżacz wyposażony w brudny filtr czy też rzadko czyszczony może zaszkodzić zdrowiu. Wybierając nawilżacz powietrza klient powinien zastanowić się nad wyborem nawilżacza z jonizacją, która częściowo ochroni domowników przed chorobami bakteryjnymi, wirusowymi oraz zanieczyszczeniami.