Blog Fotowoltaika-4sun Nasze realizacje Partner strategiczny

0

Twój koszyk jest pusty.

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem, który może powodować pogorszenie naszego zdrowia. Pod wpływem szkodliwych substancji mogą nasilać się nieprzyjemne objawy alergiczne. Dlatego warto pomyśleć o zakupie dobrego i skutecznego oczyszczacza powietrza. Na rynku mamy dostęp do wielu modeli, więc wybór tego odpowiedniego nie należy do najprostszych. W tym artykule dowiecie się, na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza. 

Skuteczność i wydajność oczyszczaczy

Po pierwsze powinniśmy sprawdzić, jaką wydajność ma nasz oczyszczacz powietrza. Jest ona wyrażana w jednostce m³/h. Ta wartość powinna wynosić minimum 3 krotność objętości obszaru, na którym planowane jest ustawienie sprzętu oczyszczającego powietrze. Trzeba również pamiętać, że gdy chcemy oczyścić powietrze w mieszkaniu np. o powierzchni 65 metrów kwadratowych, to powinniśmy zdecydować się na zakup urządzenia odpowiadającego wielkości mieszkania. 

Rodzaj filtra  

Filtr jest głównym elementem oczyszczacza powietrza. Dlatego powinniśmy wybrać taki, który będzie najlepszej jakości. Dobry oczyszczacz powinien posiadać wieloetapowy system filtracji – im więcej  poziomów, tym precyzyjniej zostanie oczyszczone powietrze. Dla przykładu potrójny filtr posiada między innymi filtr wstępny, filtr pochłaniający zapachy oraz filtr HEPA (filtr cechujący się bardzo wysoką skutecznością). 

Wymiary  oczyczacza

Waga i wymiary to kolejna istotna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę wybierając oczyszczacz powietrza. Jeśli będziemy korzystać z niego w różnych pomieszczeniach w mieszkaniu czy domu, to powinniśmy wybrać taki sprzęt, który łatwo się przenosi. Dlatego w tym przypadku lepiej zakupić mniejszy oczyszczacz. Wymiary urządzenia są również istotne, jeśli powierzchnia naszego mieszkania jest niewielka. 

Głośność urządzenia 

Przed zakupem oczyszczacza powietrza warto zorientować się, jaką głośność wbudowanego wentylatora posiada urządzenie. Jest to ważna kwestia, jeśli umieszczamy nasz oczyszczacz w sypialni. Lepiej usytuować go w odległości około 2 metrów od ucha – nie zakłócimy wtedy naszego snu. 

Rodzaje zanieczyszczeń   

Wybierając oczyszczacz powietrza należy zwrócić uwagę, jakie zanieczyszczenia usunie nasze urządzenie (np. pyłki kurzu, bakterie, pleśń, cząstki dymu czy przykre zapachy). Dobry oczyszczacz powietrza z pewnością poradzi sobie z tymi zanieczyszczeniami. 

Oczyszczacze powietrza to także oszczędność energii  

Energooszczędność jest niezwykle ważnym aspektem. Nie ma bowiem potrzeby, aby urządzenie oczyszczające powietrze działało w trybie maksymalnym, gdy nie ma ku temu powodów. Istotną kwestią jest również wskaźnik żywotności baterii filtra. Dzięki temu dowiemy się, czy filtr, z którego korzystamy nadaje się jeszcze do użytku. 

Nawilżenie i jonizacja  

Odpowiednie nawilżenie powietrza jest kolejną istotną kwestią. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy oczyszczacz powietrza będzie posiadał funkcje jonizującą i nawilżającą. Jednak jeśli borykamy się z problemem przesuszonej skóry, czy częstymi migrenami, to powinniśmy pomyśleć o zakupie oczyszczacza właśnie z tymi dodatkowymi funkcjami. 

Jest to także świetne rozwiązanie dla osób z astmą, czy różnego rodzaju alergiami. Warto również dodać, że nawilżacz powietrza sprawdzi się w sezonie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche, co niekorzystnie wpływa zarówno na naszą skórę i włosy, jak i również na zatoki. 

Wybierając oczyszczacz powietrza, powinniśmy wziąć pod uwagę powyższe funkcje, które umożliwią zakup skutecznego i dopasowanego do naszych potrzeb urządzenia.