Blog Fotowoltaika-4sun Nasze realizacje Partner strategiczny

0

Twój koszyk jest pusty.

Klimatyzacja to niezbędne rozwiązanie podczas fali upałów, jednak jest to dość spory wydatek. Co więcej, nie wszędzie taki montaż jest możliwy. Dlatego idealnym zamiennikiem tradycyjnej klimatyzacji jest klimatyzator przenośny, który jest zdecydowanie tańszym sposobem na ochłodzenie. Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Tego dowiecie się w naszym artykule. 

Przenośny klimatyzator do domu – ile kosztuje? 

Wybór odpowiedniego klimatyzatora nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli chcemy, aby urządzenie było wydajne i komfortowe, powinniśmy liczyć się z wydatkiem powyżej 1500 złotych. Jeśli natomiast będziemy używać klimatyzatora w większym mieszkaniu czy domu, to powinniśmy zdecydować się na zakup droższego urządzenia (ceny zaczynają się od 2 tys. złotych). Warto również zwrócić uwagę na fakt, że głównym składnikiem kosztów eksploatacji klimatyzatora przenośnego są wydatki poniesione na zużycie energii. 

Klimatyzatory – najpopularniejsze rodzaje     

Zastanawiasz się nad zakupem klimatyzatora, ale nie wiesz jaki rodzaj urządzenia  będzie dla Ciebie najlepszy? Możemy wyróżnić kilka typów tego sprzętu. Jednak w tym artykule podamy dwa najczęściej spotykane. 

Są to między innymi: klimatyzatory split – najbardziej popularne i najczęściej kupowane składają się z parownika oraz skraplacza; są bardzo wydajne oraz cicho pracują – najgłośniejsza część klimatyzatora umieszczona jest w jednostce zewnętrznej), 

Klimatyzatory przenośne – ostatnio bardzo popularne, są niezwykle wygodne – można je bez problemu przenosić do różnych pomieszczeń (posiadają kółka), co jest bardzo dużym ułatwieniem; nie wymagają również specjalistycznego montażu.      

Ciche klimatyzatory przenośne                                                    

Czy klimatyzator może cicho pracować? Tak, to możliwe! Na polskim rynku można znaleźć modele, które nie zakłócą naszego snu przez głośną pracę silnika. Jednak należy również pamiętać, że całkowicie cichy klimatyzator nie istnieje – zawsze będzie wydawał z siebie nawet minimalny dźwięk. Dlatego jeśli szukamy klimatyzatora  przenośnego np. do sypialni, to powinniśmy wybrać ten o niskim poziomie hałasu (najlepiej poniżej 35 dB). 

Jak odpowiednio zamontować klimatyzator?

Klimatyzacja to bez wątpienia niezbędne urządzenie podczas wyjątkowo wysokich temperatur. Aby sprzęt mógł działać prawidłowo, konieczny jest jego odpowiedni montaż. Po pierwsze powinniśmy zacząć od znalezienia miejsca, w którym będzie stał nasz klimatyzator. Musi to być bowiem powierzchnia płaska i sucha.

Jeśli chcemy, aby powietrze jeszcze lepiej się ochłodziło, powinniśmy zamknąć wszystkie okna i drzwi w pomieszczeniu, w którym znajduje się klimatyzator. Powinniśmy również pamiętać, aby nie zginać rury wychodzącej z urządzenia (nie pod większym kątem niż 45 stopni). Aby urządzenie nie przeszkadzało w codziennych obowiązkach, warto jest również zachować co najmniej 50 cm wolnego miejsca wokół rury wylotowej. 

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny klimatyzator, należy pamiętać o wykonywaniu regularnych przeglądów. Umożliwi to zachować niezmienione funkcje i parametry pracy sprzętu czy zapobiec jego uszkodzeniu.